با طبیعت، نه بر طبیعت

سلام، علت مطرح کردن این بحث تو وبلاگ اینه که به نظرم رسید ما همیشه فقط به بهره برداری از طبیعت فکر میکنیم بدون توجه به این که ، طبیعتی که با اون سروکار داریم میلیون ها سال تکامل رو پشت سر گذاشته و بعد از این هم برای آ؛یندگان باید وجود داشته باشه، شاید جالب باشه بدونید که طبیعت قوانین خاصی داره که بوسیله همین قوانین تا حالا تکامل پیدا کرده و خیلی از ما با این قوانین آشنایی نداریم یا فکر می کنیم چون بشر پیشرفت هایی در زمینه های علمی داشته میتونه قوانین طبیعت رو زیر پا بگذاره و به قولی هر جور که دلش می خواد با طبیعت برخورد کنه و امروزه ،از انقراض گونه های گیاهی و جانوری گرفته تا انواع بیماری ها و ضعیف شدن نسل بشر و تغییر اقلیم همه وهمه در اکثر موارد نتیجه کارهای خودمونه، بعنوان نمونه یکی از اصول اساسی تو طبیعت تنوع ست یعنی طبیعت هر تغییر ناگهانی و شرایط جدید رو از طریق تنوع موجودات توی خودش به راحتی تحمل می کنه ولی ما انسان ها این اصل مهم رو زیر پا گذاشتیم و مثلا یک مزرعه بزرگ گندم رو بدون هیچ گیاه و حشره مزاحمی می خواهیم و برای رسیدن به مقصودمون از هر گونه سم یا روش های دیگه حتی اشعه استفاده می کنیم بدون اینکه توجه داشته باشیم وقتی محیط زیستمون از بین بره ما هم از بین خواهیم رفت،

یا تا حالا به این موضوع فکر کردید که طبیعت گدا پرور نیست و توی طبیعت همه موجودات واسه بدست آوردن غذا تلاش میکنن ،مبارزه میکنن و تخصص پیدا کردن ولی ما آدم ها با دستکاری هامون این قانون رو زیر پا گذاشتیم یعنی اگه ما واسه گنجشک ها غذا می ریزیم لطف در حقشون نمی کنیم بلکه بدترین ظلم رو به اونها می کنیم چون توانایی مبارزه و تحمل شرایط سخت رو از اونها گرفتیم یا تا به حال فکر کردید که وقتی تو یک منطقه خشک و پر از خار و خاشاک قدم می زنیم تو جمع بهترین ها هستیم !!! چون تمام اون گیاهها ی خار مانند ،حشرات و جانور های زمخت از نظر ما، بهترین سازگاری رو با منطقه دارند و طبیعت اونها رو طی سالها آزمون و خطا برگزیده ،پس اگه ما این طوری فکر کنیم از بودن توی طبیعت تو هر شرایطی لذت میبریم حتی اگه از نظر خیلی ها مسخره باشه، ما به عنوان کوهنورد و کسانی که بیشتر با طبیعت رابطه داریم باید به این نکات بیشتر توجه کنیم و بدونیم که طبیعت به ما به چشم یکی از گونه های جانوری نگاه میکنه و اگه به همین شکل به تخریب محیط زیستمون ادامه بدیم ما رو بدست خودمون از بین می بره ، و موضوع از نریختن پوست شکلات تو کوه فرا تره !!!! خوشحال میشم نظرتون رو در رابطه با این مطالب بخونم و یک بحث دو طرفه داشته باشیم.

مصطفی رحمتی

/ 5 نظر / 33 بازدید
بهجت

خیلی خوبه که این مطلب رو عنوان کردی. من هم با این استفاده بیرویه از سموم مخالفم. ولی همون یه پوست شکلاتی که ازش اسم بردی برای طبیعت نا مناسبه مخصوصا اینکه همه چیز به اون یه دونه پوست ختم نمیشه.

مورک

بابا مصطفی

یک دوست

آقای رحمتی کسب رتبه 22 کنکور ارشد را به شما تبریک میگم. این باعث افتخار اعضای انجمن. امیدوارم بتونین جای خوبی در انجمن کوهنوردی دانشگاه تهران پیدا کنید. موفق باشید.

مصطفی

خیلی ممنون امیدوارم تمام اعضای انجمن تو سایر عرصه های زندگیشون هم مثل کوهنوردی موفق باشند . البته مرتضی هم رتبه 7 اورده وما سالهای قبل از بچه های انجمن آقای نادی رو داشتیم که رتبه یک آوردن.

الهام

سلام این مسئله خیلی مهمه و خیلی خوبه که توی وبلاگ مطرحش کردین بخصوص وقتی می بینیم حتی کوهنوردا و یا کسانی که به عشق طبیعت وارد اون می شن اینطور بی پروا اونو تخریب می کنن چه از نظر ریختن زباله که همه می دونیم چقدر روی ادامه زندگیمون تاثیر می ذاره و چه ازنظر از بین بردن پوشش گیاهی و هرچیز دیگه ای که توی سیر تکاملی طبیعت انتخاب شده و ... نگاه به طبیعت از زاویه تکامل تدریجی اون و بودن در میان بهترین ها واقعا صورت زیباتر و مهم تری از طبیعت رو نشون میده امیدوارم تفکر با طبیعت نه بر طبیعت فراتر از وبلاگ بره و همه گیر بشه